تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو

تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو

یکی از رایج ترین پرسش های مخاطبین، تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو است. بطور کلی، مصرف الکل می تواند تاثیرات منفی زیادی بر سلامت کلی بدن و از جمله بر سلامت موها داشته باشد. الکل با کاهش سطوح آب بدن و ایجاد کم آبی، می تواند منجر به خشکی و شکنندگی مو شود. همچنین، مصرف بیش از حد الکل می تواند به کاهش جذب مواد مغذی مهم نظیر زینک، آهن و ویتامین B منجر شود. کمبود این مواد مغذی می تواند به ریزش مو یا کاهش رشد موها منجر شود. علاوه بر این، الکل می تواند بر هورمون های بدن تاثیر گذاشته و باعث اختلال در چرخه رشد مو شود. که این امر نیز می تواند در ریزش مو بسیار موثر باشد.

علاوه بر تاثیرات فیزیولوژیکی مستقیم بر روی بدن، تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو می تواند به صورت غیرمستقیم باشد. به عنوان مثال، افرادی که بطور مرتب الکل مصرف می کنند، بدون شک الگوی خواب نامناسبی دارند یا از استرس و اضطراب رنج می برند. که همه این عوامل می توانند به ریزش مو منجر شوند. همچنین، الکل می تواند باعث افزایش سطح استرس اکسیداتیو در بدن شود که به سلول های مو آسیب می زند و می تواند روند ریزش مو را تسریع کند. بنابراین، کاهش مصرف الکل و حفظ یک سبک زندگی سالم می تواند به حفظ سلامت موها و کاهش خطر ریزش مو کمک کند. در ادامه این مطلب قصد داریم با تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو آشنا شویم؛ با آموزشگاه آرایشگری مردانه سفیر همراه باشید.

کاهش آب بدن با مصرف الکل (رایج ترین علت ریزش مو)

کمبود آب بدن، که می تواند به واسطه مصرف بیش از حد الکل ایجاد شود، تاثیر مستقیمی بر سلامت پوست و مو دارد. الکل به طور طبیعی یک دیورتیک است. به این معنی که باعث افزایش دفع آب از بدن می شود. این وضعیت می تواند منجر به خشکی و کم آبی بدن شود که در نهایت بر پوست سر و موها به صورت مستقیم تاثیر می گذارد. وقتی بدن دچار کم آبی می شود، اولویت با حفظ عملکرد حیاتی ارگان های اصلی است. در نتیجه، تامین مواد مغذی به فولیکول های مو کاهش می یابد. این امر می تواند به ضعیف شدن ریشه های مو و افزایش ریزش مو منجر شود.

تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو

علاوه بر این، کمبود آب در بدن می تواند باعث کاهش گردش خون شود که این مسئله نیز تاثیر منفی بر رشد موها دارد. گردش خون ناکافی می تواند منجر به کاهش انتقال مواد مغذی و اکسیژن به فولیکول های مو شود و این کمبود تغذیه رشد موها را به شدت مختل می کند و به ریزش مو منجر می گردد. بنابراین، برای حفظ سلامت موها، مهم است که تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو را نادیده نگیریم و یا در حد امکان میزان مصرف آن را را کاهش دهیم و مصرف آب کافی را در برنامه روزانه خود بگنجانیم تا از کم آبی بدن و تاثیرات منفی آن بر سلامت موها جلوگیری کنیم.

تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو و کاهش جذب مواد مغذی

مصرف بیش از حد الکل می تواند تاثیر منفی بر جذب و متابولیسم مواد مغذی ضروری در بدن داشته باشد که برای سلامت و رشد موها حیاتی هستند. الکل با اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و کبد، مانع از جذب کافی ویتامین ها و مواد معدنی می شود. به ویژه، الکل جذب ویتامین های گروه B، آهن و زینک را کاهش می دهد که همگی برای سلامت فولیکول های مو ضروری هستند. کمبود این مواد مغذی می تواند به ضعیف شدن ریشه های مو و افزایش خطر ریزش مو منجر شود. همچنین، کمبود ویتامین B می تواند به کاهش سطح انرژی و ضعف کلی بدن منجر شود که این امور به طور غیرمستقیم بر سلامت موها تاثیر می گذارد.

علاوه بر اثرات مستقیم الکل بر جذب مواد مغذی، تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو می تواند به اختلالات هورمونی منجر شود. الکل می تواند سطوح استروژن و تستوسترون را در بدن به هم بزند، که این تغییرات هورمونی می توانند به اختلال در چرخه رشد مو منجر شوند. افزایش استروژن می تواند باعث ریزش مو در زنان شود، در حالی که تغییر در سطوح تستوسترون می تواند به افزایش ریزش مو در مردان منجر شود. بنابراین، برای حفظ سلامت موها، محدود کردن مصرف الکل و تامین رژیم غذایی متعادل حاوی تمام ویتامین ها و مواد مغذی ضروری اهمیت دارد.

تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو

علت ریزش موی سر پس از مصرف الکل

زمانی که به مقدار زیاد الکل مصرف می نمایید، کالری خالی که از ارزش غذایی سهمی ندارد را دریافت می کنید. مخصوصا اگر آب جو یا الکل تقطیر شده استعمال کنید. زمانی که قسمت وسیعی از کالری مورد نیاز بدنتان را از الکل دریافت می نمایید، چه بسا در این مواقع به داشتن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل اهمیت نمی دهید. حتی امکان دارد اغلب اوقات احساس سیری داشته باشید، علت این امر مصرف زیاد الکل است که می تواند منتج به سوء تغذیه گردد. سوء تغذیه عوارض وحشتناکی مانند: آسیب مغزی به علت کمبود ویتامین و ریزش مو را به دنبال دارد. حجم مناسبی از ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، چربی ها و کربوهیدرات ها برای داشتن پوست سر و موی سالم الزام آور است.

با این وجود تنها کمبود مواد مغذی و رژیم غذایی نامطلوب نیستند که الکل را به ریختن مو ربط می دهند، همچنین الکل قادر است با تداخل در جذب ویتامین ها و مواد مغذی ضروری موجب ریختن مو گردد. استعمال الکل می تواند منتج به از بین رفتن پوشش دیواره معده و افزایش تولید اسید در سیستم گوارشی گردد که جذب مغذی ها را برای بدن دشوار می نماید. مصرف بیش از حد الکل خاصیت ادرارآوری داشته که موجب کاهش پتاسیم و منزیم بدن می شود، وقتی این عارضه ایجاد می شود، حفظ عملکردهای نرمال و سالم مانند رشد مو برای بدن سخت می گردد. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *