خدمات آرایشگری در دوران قدیم

خدمات آرایشگری از دیرباز در دنیا انجام می شده است. سبک و سیاق کاری آرایشگرهای قدیم تفاوت زیادی با متدهای به کار گرفته در آرایشگاه های مدرن امروزی داشت. در دوران گذشته، آرایشگری یک شغل تمام عیار محسوب می شد و کسانی که در این حرفه شاغل بودند بسیاری از مشکلات روزمره اهالی را برطرف می کردند. اصلاح کردن موی سر و صورت تنها یکی از مهارت های آرایشگرها به حساب می آمد در ادامه با تاریخچه خدمات آرایشگری و مشاغل وابسته به آن آشنا می شویم:

آرایشگاه در کنار خیابان

اولین آرایشگرها کارشان را از کنار خیابان شروع کردند. در دوران کهن و در مصر باستان آرایشگرها بساط تیغ و شانه و اصلاح را در کنار خیابان راه می انداختند. در یونان قدیم مردان ثروتمند آرایشگر خصوصی داشتند در زمان اسکندر مقدونی تراشیدن ریش به طور کامل رواج یافت. حتما تصاویری از آرایشگرهایی که در کنار خیابان کار می کرده اند را دیده اید. در همه نقاط جهان این شیوه مرسوم بوده حتی در ایران قدیم نیز بساط آرایشگری در گوشه ای از خیابان بر‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پا می شد. مراجعین روی صندلی می نشستند و آرایشگر در حضور عابرین عملیات اصلاح موی سر و صورت را انجام می داد.

پیرایش مردانه چیست؟ پیرایشگری چه شغلی است؟

خدمات آرایشگری در کنار جراحی

آرایشگرهای قدیمی دستی هم در معالجات پزشکی داشتند. کارهایی از قبیل بخیه زخم ها، جراحی های ساده و سرپایی بخشی از خدمات آرایشگری به حساب می آمد. شواهد به دست آمده از اروپا و انگلستان نشان می دهد که تا قرون وسطی، حرفه آرایشگری به شکل امروزی مرسوم نبوده و افرادی به نام آرایشگر جراح فعالیت داشتند. از مهم ترین کارهای آرایشگران جراح می توان به ارائه خدمات دندانپزشکی اشاره کرد. البته این خدمات تنها به کشیدن دندان اختصاص داشت.

خدمات آرایشگری

حجامت در آرایشگاه های قدیم

خدمات آرایشگری در گذشته توسط افرادی انجام می شد که در کار حجامت استاد بودند. گاهی به دلیل باورهای عقیدتی یا عمومی مردم می خواستند خون کثیف را از بدن خارج کنند. خون آلوده از طریق بریدن یکی از رگ های دست از بدن بیمار خارج می شد. تطهیر بدن از روح شیطانی یا مواردی از این قبیل علت اصلی حجامت بوده که با شیوه های نه چندان بهداشتی انجام می شده است.

خدمات آرایشگری و زالو درمانی

درمان با زالوها برای خارج کردن خون آلوده و با هدف پزشکی نیز در آرایشگاه های دوران قدیم بسیار رایج بوده است. هم اکنون حجامت با زالو در حیطه فعالیت پزشکی است و توسط افراد دارای صلاحیت انجام می شود. در آرایشگاه های قدیم پس از زالو انداختن یا حجامت نوارهای شسته شده در هوای آزاد خشک می شد. به همین جهت نوارهای باریک سفید و قرمز به عنوان نماد آرایشگاه شناخته شد.

خدمات غیرمعمول آرایشگاه ها

شاید باورش دشوار باشد ولی آرایشگرهای قدیم در کارهایی مثل تعمیرات چتر هم دست داشتند. با توجه به نیاز مردم به چتر و کمبود مراکز تعمیراتی در همه خیابان ها، این امر هم به وظایف آرایشگرها افزوده شد. استفاده از شمع های مومی برای کوتاه کردن موها، فر کردن مو، اصلاح صورت و خدمات بند انداختن همگی توسط آرایشگرها انجام می شد. آرایشگرهای امروزی شیوه کار بسیار متفاوت تری از دوران قدیم دارند. فنون آرایشگری و پیرایشگری از حرفه های تخصصی است و شاغلین در این حرفه از قبل دوره آموزش آرایشگری را گذرانده اند. بهترین راه ورود به این حرفه تکمیل آموزش ها و کسب تجربه عملی در یک آموزشگاه مجهز است.

آخرین مطالب

لیزر موهای زائد

مزایای لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از روش های محبوب جهت حذف موهای زائد بدن است که به دلیل مزایای فراوان، محبوبیت بسیاری دارد. این روش از

Read More »
پروتئین تراپی مو چیست؟

پروتئین تراپی مو چیست؟

پروتئین تراپی مو یکی از روش های محبوب بازیابی و مراقبت از مو به شمار می رود که با هدف تقویت موهای آسیب دیده انجام

Read More »