دلایل کاهش سرعت رشد مو | تیروئید کم کار | چرا سرعت رشد مو کاهش می یابد

دلایل کاهش سرعت رشد مو

بسیاری از افراد متوجه خواهند شد که رشد موهایشان پس از یک نقطه خاص، متوقف می شود. شاید به نظر می رسد که در ناحیه خاصی نازک شده، یا از طول خاصی بلندتر نمی شود. یا آنکه به نظر می رسد یک طرف سریعتر از طرف دیگر رشد می کند. در اینجا دلایل کاهش سرعت رشد مو و کارهایی که می توانید انجام دهید تا طول بیشتری داشته باشد، را بررسی می کنیم.

چرا مو رشد نمی کند؟

چرخه رشد مو سه قسمت دارد. ممکن است متوجه شوید که موهای شما در مراحل خاصی از چرخه سریعتر رشد می کنند. همه فولیکول های مو، به طور همزمان در یک فاز نیستند. تخمین زده می شود که 90 درصد از موها به طور فعال در هر زمان رشد می کنند.

فراتر از چرخه رشد مو، دلایل متعددی وجود دارد که موها ممکن است کندتر رشد کنند یا رشد آنها به طور کلی متوقف شود. از جمله دلایل کاهش سرعت رشد مو ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

دلایل کاهش سرعت رشد مو

ژنتیک

سابقه خانوادگی و ژنتیک در ریزش مو چه در مردان و چه در زنان نقش دارد. ریزش مو در زنان، اغلب با الگوی زنانه (FPHL) نامیده می شود و ریزش مو در مردان اغلب به عنوان ریزش مو با الگوی مردانه (MPHL) شناخته می شود. ژن های ریزش مو می توانند از هر دو طرف خانواده منتقل شوند. اگر والدین شما نازک شدن موها را تجربه کردند، این احتمال وجود دارد که شما نیز چنین کنید.

سن

سن می تواند در ریزش مو برای هر دو جنس نقش داشته باشد. بسیاری از زنان یائسه به دلیل تغییر سطح هورمون، ریزش مو را تجربه خواهند کرد. برخی از مردان با افزایش سن، نازک شدن تدریجی مو را تجربه خواهند کرد. در واقع، تا سن 50 سالگی، 85 درصد از مردان به طور قابل توجهی موهای نازک ‌تری خواهند داشت. که از مهم ترین دلایل کاهش سرعت رشد مو می باشد.

تیروئید کم کار

هنگامی که عملکرد معمول تیروئید مختل می شود، تولید هورمون های تیروئید را مختل می کند. این می تواند باعث ریزش مو شود. اگر علائم دیگری از کم کاری تیروئید را تجربه کردید که ممکن است شامل خستگی مداوم یا مشکل در کاهش وزن باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

دلایل کاهش سرعت رشد مو

دلایل کاهش سرعت رشد مو در شرایط خاص

رشد نکردن مو، به شرایط مختلفی بستگی دارد که دلایل کاهش سرعت رشد مو در شرایط خاص می بایست بررسی گردد. موها هر ماه حدود یک چهارم تا نیم اینچ رشد می‌کنن، که می‌تواند باعث شود که احساس کنید موهای شما به آرامی در حال رشد هستند، به خصوص پس از یک برش قابل توجه این احساس وجود دارد.

کوتاه کردن موی منظم باید باعث شود موهای شما سریعتر رشد کنند، زیرا کوتاه کردن موها به خلاص شدن از موهای آسیب دیده و شکسته شده، کمک می کند. همچنین از دلایل کاهش سرعت رشد مو ، ممکن است رنگ کردن موها به صورت مکرر باشد. رنگ به مو آسیب برساند و باعث کند رشد مو یا شکستن آن شود.

اگر رشد مو در یک نقطه متوقف شده باشد یا تکه تکه به نظر برسد، ممکن است نشانه ای از آلوپسی آره آتا باشد. در این صورت، پزشک می تواند به شما در یافتن برنامه درمانی مناسب کمک کند. یا آکه مو می تواند سریعتر از یک طرف رشد کند. هر فولیکول مو منبع خون خود را دارد و ممکن است یک طرف سر گردش خون بهتری داشته باشد. گردش خون بهتر به معنای رشد سریع مو است.

خوابیدن مداوم در یک سمت سر نیز می تواند باعث کندی رشد آن سمت شود. ضمن آنکه استرس در واقع می تواند موها را به تلوژن افلوویوم، یک حالت موقت ریزش مو، وارد کند. این می تواند به دنبال یک عمل جراحی یا یک رویداد دردناک باشد که از دلایل کاهش سرعت رشد مو خواهد بود.

درمان های خانگی

درمان های خانگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید که ممکن است به شما در حفظ موهایی که دارید کمک کند. لازم به ذکر است که رشد مجدد موهایی که قبلاً از بین رفته اند را دشوار است. درمان های خانگی برای رشد مو می تواند از جمله ماساژ پوست سر باشد که باعث تقویت جریان خون در پوست سر شده و ضخامت مو را بهبود بخشد.

همچنین آلوئه ورا پوست سر و مو را حالت می دهد و آنها را تقویت می نماید تا کمتر دچار شکستگی شود. روغن رزماری نیز می تواند رشد موهای جدید را تحریک کند که در مورد آلوپسی به خوبی عمل می کند. در نهایت، بیوتین به رشد مو کمک می نماید، اگرچه کمبود بیوتین از دلایل کاهش سرعت رشد مو است. می توانید اطلاعات کامل تر را از آموزشگاه آرایشگری سفیر دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب