تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت

تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت

اسید سالیسیلیک از پوست درخت بید گرفته می شود و به دسته ای از مواد به نام سالیسیلات ها تعلق دارد. ساختار آن کمی پیچیده است، اما درک آن برای یادگیری تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت ، مهم است. وقتی صحبت از محصولات مراقبت از پوست می شود، دو دسته اسید وجود دارد که اغلب مشاهده می کنید که شامل اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs) و اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) است.

اسید سالیسیلیک چیست؟

اسید سالیسیلیک یک اسید بتا هیدروکسی است. این بدان معنی است که بخش هیدروکسی مولکول با دو اتم کربن از قسمت اسیدی جدا می شود که برخلاف اسید آلفا هیدروکسی است که با یک اتم کربن از هم جدا خواهند شد. این ساختار مهم است، زیرا اسید سالیسیلیک را بیشتر در روغن محلول می‌کند تا بتواند به منافذ پوست نفوذ کند و تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت ، موثرتر باشد.

هر دو آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها پوست را لایه برداری می کنند، اما AHA ها محلول در آب هستند، در حالی که BHA ها محلول در روغن هستند. نمونه هایی از AHA ها، شامل اسیدهای گلیکولیک و لاکتیک می باشد. به طور کلی، مواد محلول در روغن از طریق لایه های چربی بین سلول های پوست با سهولت بیشتری نفوذ می کنند.

به عبارت دیگر، مواد محلول در روغن می توانند در سطح عمیق تری نسبت به همتایان محلول در آب خود به پوست نفوذ کنند. از همین روست که این محصولات، برای درمان آکنه های خفیف تا متوسط ​​استفاده می شود و تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت را به خوبی به نمایش در می آورند.

تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت

نحوه استفاده موضعی از اسید سالیسیلیک

هنگامی که اسید سالیسیلیک روی پوست استفاده می شود، ممکن است با کمک به پوست در ریختن سلول های مرده از لایه بالایی و با کاهش قرمزی و تورم عمل کند. این کار باعث کاهش تعداد جوش های ایجاد شده و تسریع بهبود می شود. در نظر داشته باشید که هنگام استفاده موضعی از این محصول، لازم است که تمامی راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را دنبال کنید.

قبل از استفاده از این محصول برای اولین بار، بررسی کنید که آیا به آن حساسیت دارید یا خیر. برای بررسی و تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت ، مقدار کمی از محصول را به مدت سه روز روی یک یا دو ناحیه کوچک از آکنه قرار دهید. اگر واکنش آلرژیک دارید، استفاده از این محصول را متوقف کنید و فوراً از پزشک کمک بگیرید.

به طور معمول، استفاده از داروهای حاوی سالیسیلیک اسید، و فقط برای استفاده روی پوست است. برای جلوگیری از تحریک، اجازه ندهید این دارو با چشم، بینی، دهان، کشاله ران یا هر پوست دارای بریدگی و خراش تماس پیدا کند. اگر دارو را در آن نواحی دریافت کردید، آن ناحیه را به مدت 15 دقیقه با آب خنک بشویید.

تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت

سالیسیلیک اسید برای رفع آکنه

اگر از کرم، لوسیون، محلول یا ژل استفاده می کنید، یک لایه نازک از دارو را روی نواحی پوستی که تحت تأثیر آکنه قرار گرفته اند، معمولاً 1 تا 2 بار در روز یا طبق دستور پزشک بمالید تا تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت را مشاهده کنید. در واقع، سالیسیلیک اسید برای رفع آکنه ، بهترین گزینه است.

قبل از استفاده از هر دوز، ناحیه آسیب دیده را به آرامی با یک پاک کننده ملایم بشویید، سپس خشک کنید. مقدار کمی از دارو را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی مالش دهید. در صورت استفاده از پدها، پوست آسیب دیده را با یک شوینده ملایم تمیز کرده و سپس خشک کنید.

پد را به آرامی روی پوست بکشید تا دارو استفاده شود، معمولاً 1 تا 3 بار در روز یا طبق دستور پزشک. بعد از استفاده دست ها را بشویید. در صورت استفاده از پاک کننده های حاوی اسید سالیسیلیک، ناحیه آسیب دیده را خیس کنید. پاک کننده را به آرامی به مدت 10 تا 20 ثانیه روی پوست بمالید. برای دست یابی به تاثیر سالیسیلیک اسید بر پوست صورت ، آن را اسکراب نکنید. در خصوص رفع آکنه های صورت، می توانید مشاوره های لازم را از آموزشگاه آرایشگری سفیر دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب