جوش صورت و درمان آن: درمان جوش صورت

جوش صورت و درمان آن

درمان جوش صورت یکی از بزرگ ترین چالش های پوستی محسوب می شود که اغلب افراد با آن مواجه می شوند. جوش صورت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به همین دلیل، ابتدا باید علت جوش صورت مشخص شود و سپس با رعایت نکات اساسی و مراقبت های پوستی از ایجاد مجدد آن ها جلوگیری شود. درمان آکنه صورت تاثیر بسزایی در افزایش اعتماد بنفس افراد دارد. همین موضوع موجب می شود که داشتن پوست شفاف و بدون جوش، به یکی از خواسته های بزرگ آن ها تبدیل شود. امروزه، با پیشرفت علم و فراگیرتر شدن روش های خانگی، درمان جوش و آکنه صورت به سادگی انجام می شود. در این مطلب قصد داریم به درمان آکنه و جوش صورت بپردازیم؛ در ادامه با مجله آموزشگاه سفیر همراه باشید.

درمان جوش صورت

دلایل ایجاد جوش صورت

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، جوش صورت به دلایل متعددی برروی پوست ایجاد می شود. به طور کلی، جوش صورت می تواند به علت بلوغ، چربی پوست، تغذیه نامناسب، مشکلات گوارشی، مشکلات کبدی، تغییرات هورمونی، تجمع باکتری ها در منافذ پوست و اصلاح اشتباه ایجاد شود. توجه داشته باشید که برخی از موارد ایجاد جوش صورت تنها از طریق پزشک متخصص برطرف خواهد شد. تغییرات هورمونی یکی از مهم ترین موارد ایجاد جوش صورت است که باید توسط پزشک متخصص درمان شود. به صورت کلی دیگر دلایل جوش پوستی، از طریق روش های خانگی درمان جوش صورت و آکنه برطرف خواهند شد. در ادامه به روش های درمانی جوش صورت می پردازیم. این روش ها موجب رفع جوش پوستی، بهبود سلامت پوست و عامل پیشگیری از ایجاد مجدد جوش های صورت هستند.

درمان جوش صورت به وسیله نوشیدن آب

نوشیدن آب زیاد یکی از روش های خانگی و موثر در درمان آکنه صورت است. نوشیدن آب کافی از دی هیدراته شدن پوست جلوگیری می کند. یکی از موارد ایجاد جوش پوستی کاهش سطح رطوبت و در نتیجه دی هیدراته شدن آن است. در نتیجه نوشیدن آب علل خصوص در فصول گرم سال یکی از روش های درمان و جلوگیری از ایجاد جوش صورت محسوب می شود.

استفاده از ماسک های طبیعی

ماسک های طبیعی نقش موثری در درمان جوش صورت دارند. درحال حاضر، ماسک های خانگی صورت به ساده ترین روش ممکن قابل استفاده هستند. ماسک صورت آلوئه ورا یکی از گزینه های ایده آل در درمان آکنه و جوش به حساب می آید. برای استفاده از این ماسک کافی است از عطاری ها گیاه آلوئه ورا تهیه کنید. سپس گیاه را برش بزنید و ژل داخل آن را برروی صورت ماساژ دهید. پس از گذشت 1 ساعت صورت را با آب بشویید. اگر به گیاه آلوئه ورا دسترسی ندارید، استفاده از ماسک عسل و دارچین نیز گزینه خوبی است. ترکیب این دو ماده موجب شفافیت، رفع جوش و تغذیه پوست می شود.

درمان آکنه صورت

آبلیمو

آبلیمو یکی از عصاره های مغذی و تاثیرگذار در درمان جوش صورت است. این ماده موجب درخشان تر شدن پوست و پاکسازی منافذ سطح پوست می شود. برای استفاده از آلیمو، کافیست چند قطره از آن را برروی صورت اسپری کنید. سپس با دست آن را در تمام قسمت های پوست پخش کنید. توصیه می شود از آبلیمو هنگام خواب استفاده کنید و روز بعد صورت خود را کامل شستشو دهید.

اصلاح برنامه غذایی؛ موثرترین روش درمان آکنه صورت

بخش کثیری از افراد به دلیل عادات بد غذایی دچار مشکلات پوستی می شوند. یکی از دلایل عمده ایجاد جوش صورت، تغذیه نامناسب است. اصلاح برنامه غذایی نقش عمده ای در رفع جوش و آکنه پوستی دارد. از جمله مواد غذایی مضر می توان به فست فود، کنسرو، مواد غذایی شیرین و برخی از لبنیات ها اشاره کرد. این مواد غذایی موجب افزایش سبوم در پوست می شوند و در نتیجه علت اصلی ایجاد جوش صورت هستند. توصیه می شود که مصرف قند و چربی در برنامه غذایی به حداقل برسد. استفاده از سبزیجات، میوه ها و آجیل بهترین نوع مواد غذایی در درمان آکنه صورت به حساب می آیند.

درمان جوش با بخور دادن

بخور دادن پوست موجب خارج شدن مواد زائد و سمی از منافذ پوست می شود و دیگر با جمع شدن چربی و مواد زائد زیر پوست جوش ایجاد نمی شود. استفاده از بخور بسیار ساده است و فقط کافی است ظرف بزرگی را از آب داغ پر کنید و صورت خود را به مدت 15 دقیقه روی آن بگیرید که پوست در تماس نزدیک با بخار قرار بگیرید. در استفاده از این شیوه باید دقت داشته باشید که آب خیلی داغ نباشد که پوست را بسوزاند و حتما بعد از اتمام کار صورت خود را بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *