علت ریزش مو در آقایان

در ابتدا که موها شروع به ریزش می کنند شاید حتی متوجه نشوید ولی خیلی زود تراکم موها کم شده و پوست سر، دیده می شود. الگوی ریزش موی مردانه و زنانه متفاوت است. ریزش موی آقایان موجب طاسی و از دست دادن کامل مو می شود در حالیکه به ندرت خانمی با سر طاس را می بینید. اصلی ترین علت ریزش مو در آقایان ژنتیک و سابقه فامیلی است. ژن کچلی از طریق والدین به فرزندان ذکور منتقل می شود. درمان های پزشکی و دارویی می تواند ریزش موی ژنتیکی را در مراحل اولیه، مهار کند.

با افزایش سن، موها شروع به ریزش کرده و ضخامت مو کمتر می شود. وقتی میزان ریزش تار مو از تعداد رویش آن بیشتر شود، خالی شدن سر در یک ناحیه، اتفاق می افتد. کیفیت موها در طول دوران زندگی یکسان نیست. بیشترین حجم مو در سنین نوجوانی و جوانی در سر دیده می شود. این روزها علاوه بر سالمندان، حتی جوان ترها هم با مشکل ریزش مو و طاسی روبرو هستند. برخی از دلایل ریختن موی غیر ارثی اینها هستند:

ریزش مو در اثر مصرف داروها

برخی از داروهای فشار خون، قلب، آرتروز و ضد افسردگی، در ریزش مو دخیل هستند. اگر به یکباره و ناگهانی دچار ریزش مو شده اید حتما به لیست داروهای تان نگاهی بیندازید. ریزش مو می تواند از عوارض مصرف برخی داروها باشد. داروهای شیمی درمانی به موها آسیب می زنند ولی با قطع داروها، دوباره مو رشد خواهد کرد.

ریزش مو

آلوپسیا علت ریزش مو در آقایان

“آندروژنیک آلوپسیا” یا ریزش موی مردانه بیش از 20 درصد از جوانان را درگیر کرده است. این تعداد با رسیدن به 40 سالگی تا 40 درصد افزایش خواهد یافت و نیمی از آقایان 50 سال به بالا نیز با این مشکل روبرو هستند. آلوپسیا از دوران بلوغ شروع می شود. نازک شدن موها می تواند نشانه ای از ابتلای فرد به بیماری باشد. گاهی مشکلات تیروئید و کم خونی نیز به همراه آلوپسیا بروز می کند.

علت ریزش مو در آقایان : عفونت قارچی

درماتوفیتوزیس و درماتیت از عفونت های قارچی هستند که پوست سر را درگیر می کنند و به دنبال آن موها از ریشه، دچار آسیب می شود. نوعی کرم حلقوی نیز می تواند پوست سر را دچار التهاب و قرمزی کند که پیامد آن ریختن موهای سر است. چنانچه عفونت قارچی به ناخن ها و ریش هم برسد، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. با شستن مو نمی توانید عفونت را از بین ببرید. برای از بین بردن عفونت های پوست سر، داروهای ضد قارچ باید مصرف شوند. 5-6 ماه پس از مصرف دارو، موها به کیفیت و حالت قبل رویش خواهد کرد.

استرس زیاد، فشارهای عصبی، کلاه ایمنی و کاسکت و …. به هیچوجه عامل ریزش مو در آقایان نیستند. این موارد می توانند ریزش مو را تشدید و تقویت کنند اما به تنهایی، موجب کچل شدن فرد نمی شوند. برخی باورهای غلط در مورد علت ریزش مو در آقایان وجود دارد که تاکنون به اثبات نرسیده است.

عدم تعادل هورمون ها می تواند ریزش موی شدید ایجاد کند. این ناهماهنگی سیستم های داخلی را به هم می ریزد و جذب مواد مغذی را مختل می کند. هر نوع فشار عصبی می تواند نظم هورمون ها را به هم بریزد اما با بهبود شرایط، وضعیت موها نیز بهتر خواهد شد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

صفحات پر بازدید

آخرین مطالب

ثابت کردن مو

ثابت کردن مو

واقعا می توان موهای خود را در تمام طول روز به صورت ثابت نگه داشت؟! نکات مهمی است که برای ثابت کردن مو باید رعایت

Read More »
مهاجرت با مدرک آرایشگری

مهاجرت با مدرک آرایشگری

آیا با مدرک آرایشگری میتوانیم مهاجرت کنیم؟ | مهاجرت کاری با شغل آرایشگری دستیابی به فرصت‌های شغلی و تحصیلی بهتر از اصلی‌ترین دلایلی است که

Read More »