اصطلاحات آرایشی به چه معناست؟ | آموزش اصطلاحات آرایشگری

آرایشگری هم مانند دیگر مشاغل دارای یک سری لغات و اصطلاحات اختصاصی است. آرایش اروپای، خلیجی، سوفستیک، عربی و …. از رایج ترین کلمات در آرایشگاه هستند. اساسا کلمه آرایش به مفهوم افزودن است در حالیکه واژه پیرایش ارتباط با کاستن و حذف دارد. به این ترتیب آرایش و پیرایش از اصطلاحات آرایشی کاملا متفاوت هستند که گاهی به جای یکدیگر هم استفاده می شوند. در این مطلب از اصطلاحات پر کاربرد در آرایشگاه می گوییم.

اصطلاحات آرایشی رایج

پیرایش مردانه

پیرایشگری شاخه ای وسیع از تکنیک های آرایشگری را شامل می شود. از انواع کوتاهی مو گرفته تا اصلاح و آرایش ابروها و فرم دادن به ریش و ….. در حیطه پیرایش قرار دارد.

متعادل سازی چهره

همه مواردی که برای پاکسازی پوست، لیفت صورت و … انجام می شود در این حیطه قرار دارد. متعادل سازی شامل استفاده از تکنیک های سایه روشن برای محو کردن و یا برجسته کردن برخی از اجزای صورت نیز می باشد.

اصطلاحات آرایشی پر کاربرد: مش و دکلره

در دکلره با استفاده از مواد شیمیایی، رنگدانه های مو از آن جدا شده و تار مو به صورت کاملا بی رنگ در می آید. اصطلاح دکاپاژ در دکلره مو اشاره به درجات ضعیف تر رنگ بری موها دارد. این عمل برای رنگ و مش کاربرد فراوانی دارد. مش به مفهوم روشن کردن موهای حجیم و تیره در دسته های کم حجم است.

اپیلاسیون

این واژه از اصطلاحات خاص در پیرایش است. از بین بردن موهای زائد بدن را اپیلاسیون گویند. در آرایشگاه های مردانه و زنانه از شیوه های مختلف برای حذف موهای زائد استفاده می شود. وکس، موم، شمع و ….. برخی از رایج ترین روش های دفع موهای زائد هستند.

اصطلاحات آرایشی

اصطلاحات آرایشی در گریم داماد

استفاده از واژه های تخصصی در لاین زیبایی بسیار رایج است. گریم داماد خود یک اصطلاح مدرن است که به منظور متعادل سازی و زیبایی به کار می رود. هدف از این شیوه افزودن رنگ های تند به چهره داماد نیست بلکه با استفاده از تکنیک های سایه روشن و بدون افزودن رنگ ها، صورت متعادل می شود. تکیه روی نقاط قوت چهره و از بین بردن نقاط ضعف هنر آرایشگری را به اوج می رساند. برخی از اصطلاحات رایج در این بخش عبارتند از: فونداسیون ، میکاپ، تکنیک سایه روشن، زیر سازی، فید کردن، کاموفلاژ و …..

براشینگ

در این شیوه با استفاده از سشوار، اتوی مو، برس، حالت دهنده ها و ….. موها فرم و حالت دلخواه را پیدا می کند. برانشینگ از پر کاربردترین اصطلاحات آرایشگری است.

مانیکور و پیدکور

این دو اصطلاح در ارتباط به آراستن ناخن ها به کار می روند. به طور معمول مانیکور برای منظم کردن ناخن های دست به کار می رود و پدیکور نیز در ارتباط با فرم دادن و آراستن ناخن های پا استفاده می شود.

برخی از اصطلاحات تخصصی در حرفه آرایشگری عبارتند از:

  • اسکراب پوست و جوانسازی – ویتامینه
  • هاشور ابرو و مژه -میکروبلیدینگ ابرو – شیدینگ ابرو- میکرواسکالپ
  • خرد کردن مو- زاویه موها- پیتاژ مو
  • پرمنانت- صافی ژاپنی گلت کراتینه مو
  • پارافین تراپی-لاک جلیش- کاشت ناخن
  • اکستنشن کراتینه- اکستنشن بافت- اکستنشن لیزری- اکستنشن رینگ

اشتراک گذاری

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

آخرین مطالب

صفحات پر بازدید

آخرین مطالب

اصطلاحات آرایشی

اصطلاحات آرایشی به چه معناست؟

اصطلاحات آرایشی به چه معناست؟ | آموزش اصطلاحات آرایشگری آرایشگری هم مانند دیگر مشاغل دارای یک سری لغات و اصطلاحات اختصاصی است. آرایش اروپای، خلیجی،

Read More »