علت ایجاد شوره سر | نحوه درمان شوره

داشتن موهایی سالم در زیبایی چهره نقش مهمی دارد. جنس موها و حجم آن در افراد متفاوت است. اما شوره سر مشکلی مشترک بین همه افراد است. هم آقایان و هم خانم ها در هر سن و سالی که باشند، امکان ابتلا به شوره را دارند. علت ایجاد شوره سر هر چه باشد باید به فکر درمان بود. ریختن این شوره های سفید روی کت و شلوار اصلا جنبه خوبی ندارد. حتی این شوره ها می تواند خجالت آور باشد اگر با مشکلی به نام شوره سر مواجه هستید این مطلب برای شما نوشته شده است.

علت ایجاد شوره سر چیست؟

شوره سر (Dandruff) یک اصطلاح رایج است که به نوعی مشکل پوستی در سر اشاره دارد. در این وضعیت پوست سر ، جدا شده و به صورت پوسته پوسته و دانه های سفید رنگ لا به لای موها دیده می شود. در برخی موارد شدت پوسته شدن به قدری زیاد است که پوست سر دچار خارش و حتی قرمزی می شود. بر خلاف باورهای رایج نظافت و بهداشت موها هیچ ارتباطی به شوره سر ندارد. در هر صورت این مشکلی نیست که بشود پنهان کرد و گاهی افراد را شرمنده می کند. در ادامه علت ایجاد شوره سر را بررسی می کنیم:

علت ایجاد شوره سر

خشکی پوست

احتمال ابتلا به شوره سر در افرادی که پوست خشک دارند به مراتب بیشتر است. تغییرات دمایی در تابستان و زمستان نیز می تواند افراد را مستعد ابتلا به خشکی پوست کند. بسیاری از افراد به صورت فصلی دچار مشکل پوسته شدن پوست سر می شوند که ناشی از خشکی شدید در پوست سر است.

استفاده از محصولات شیمیایی مراقبت از مو

در اغلب افراد علت ایجاد شوره سر بسیار ساده است و آن مربوط به استفاده از شامپو یا دیگر محصولات شوینده ، ژل مو و حالت دهنده موها می باشد. شستشوی بیش از حد موها با مواد شوینده نیز منجر به خشک شدن پوست سر و حتی موها می شود.

رژیم غذایی نامناسب علت ایجاد شوره سر

حذف مواد غذایی به منظور تناسب اندام یک اشتباه بزرگ است که تاثیرش را روی سلامت پوست و مو می گذارد. حتی الامکان در رژیم غذایی خود از ویتامین های گروه B استفاده کنید. این ویتامین ها در غلات کامل، حبوبات و سبزیجات، گوشت قرمرز و سفید، لبنیات، آجیل و دانه های روغنی به وفور وجود دارند.

شوره سر چیست؟

روش های درمان شوره سر

استرس و اضطراب، افزایش سن، برخی بیماری های زمینه ای و … می تواند علت ایجاد شوره سر باشد. برای خلاص شدن از این شوره های آزار دهنده ابتدا شامپوی خود را عوض کنید. انواع شامپوهای ضد شوره در بازار موجود است که شوره سر را از بین می برد. روش های خانگی دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

درمان شوره سر با جوش شیرین

با یک مشت جوش شیرین موها و پوست سر را ماساژ دهید تا برای همیشه مشکل برطرف شود. در حمام موها را مرطوب کرده و جوش شیرین را مستقیم روی پوست سر بمالید. این ماده موجب کاهش قارچ پوستی نیز می شود که عامل ایجاد شوره در برخی موارد است. سپس موها را با آب و بدون شامپو بشویید تا جوش شیرین به خوبی از موها پاک شود.

علت ایجاد شوره سر و درمان با ماساژ روغن زیتون

برای این کار از روغن زیتون طبیعی استفاده کنید. با توجه به حجم و بلندی یا کوتاهی موها مقدار 10 تا 20 قطره روغن زیتون را روی پوست سر ماساژ دهید. موها را با کلا پلاستیکی رنگ مو پوشانده و فردا صبح موها را طبق معمول با شامپو بشویید.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

آخرین مطالب

صفحات پر بازدید

آخرین مطالب

اصطلاحات آرایشی

اصطلاحات آرایشی به چه معناست؟

اصطلاحات آرایشی به چه معناست؟ | آموزش اصطلاحات آرایشگری آرایشگری هم مانند دیگر مشاغل دارای یک سری لغات و اصطلاحات اختصاصی است. آرایش اروپای، خلیجی،

Read More »